Urządzenia Zigbee

Czym jest Zigbee

Zigbee to protokół komuniakcyjny używany powszechnie w automatyce domowej. Sieć oparta na protokole Zigbee charakteryzuje się:

 • Niską ceną urządzeń
 • Niskim zużyciem energii
 • Topologią mesh – każde urządzenie podjączone do zasilania sieciowego wzmacnia sygnał
 • Oddzielenie komunikacji od Wi-Fi

Uwaga: Funkcjonalność jest dostępna dla wersji oprogramowania centrali co najmniej 5.111.

Typy urządzeń w sieci

Koordynator – Jednostka odpowiedzialna za przekazywanie informacji z i do urządzeń. Możliwy jest tylko jeden koordynator w sieci. Zarządza bezpieczeństwem w sieci oraz tworzy sieć.

Router – Urządzenie podłączone do stałego zasilania, może występować wiele routerów w sieci. Mają za zadanie wzmacniać sygnał, pośredniczyć w komunikacji pomiędzy urządzeniami oraz może umożliwić innym urządzeniom dołączyć do sieci.

Urządzenia końcowe – Jest to urządzenie zasilane bateryjnie, więc nie może wzmacniać sygnału. Wysyła i odbiera dane, ale nie pośredniczy w komunikacji innych urządzeń. Wymaga koordynatora lub routera, nie jest w stanie pracować samodzielnie.

 

Dodawanie urządzeń Zigbee

Uwaga: Dodawanie urządzeń Zigbee dostępne jest jedynie w centrali Home Center 3.

Aby dodać urządzenie:

 1. Otwórz Interfejs Konfiguracyjny.
 2. Idź do: Ustawienia > Urządzenia > Wszystkie/Zigbee.
 3. Kliknij  .
 4. Dodawanie urządzenia można przeprowadzić na dwa sposoby:
  • Za pomocą Kodu intalacyjnego oraz Adresu MAC. Dane wystarczy wpisać w odpowiednie pola oraz zaznaczyć „Użyj kody instalacyjnego”. Dodanie urządzenia w ten sposób zapobiegnie dołączeniu do sieci innych urządzeń.
  • Klikając „Rozpocznij dodawanie”. Sieć Zgibee otworzy się na 180 s, w tym czasie można dołączyć więcej niż jedno urządzenie.
 5. Po zakończeniu procesu dodawania urządzenia będą widoczne w menu Urządzenia > Zigbee.

Uwaga: Każde urządzenie Zigbee wchodzi w tryb dodawania w nieco inny sposób, najczęściej odbywa się to przez przytrzymanie przycisku lub inną manipulację urządzeniem. Należy zapoznać się z dokumentacją producenta.

 

Usuwanie urządzeń

Usunięcie urządzenia przez wysłanie żądania:

 1. Otwórz Interfejs Konfiguracyjny.
 2. Idź do Ustawienia > Urządzenia > Zigbee.
 3. Kliknij na ikonę kosza obok urządzenia , które chcesz usunąć z systemu.
 4. Kliknij „Wyślij żądanie opuszczenia”. W przypadku urządzen bateryjnych należy je wybudzić przed rozpoczęciem procesu usuwania.

 

Wymuszenie usunięcia urządzenia.
Zalecane w przypadku uszkodzonego lub niepoprawnie działającego urządzenia:

 1. Otwórz Interfejs Konfiguracyjny.
 2. Idź do Ustawienia > Urządzenia > Zigbee.
 3. Kliknij na ikonę kosza obok urządzenia , które chcesz usunąć z systemu.
 4. Kliknij „Wymuś usunęcie”.

 

Pytania i odpowiedzi

 • Urządzenie ma słaby sygnał sieci. Być może jest za daleko od koordynatora lub urządzenia typu router. Spróbuj zmienić położenie urządzenia, żeby poprawić zasięg.
 • Niskie napięci baterii. Może się tak wydarzyć również w przypadku, kiedy urządzenie raportuje 100% baterii. Spróbuj wymienić baterię.
 • Urządzenie jest podłączone do sieci przez router, który ma trudności w obsłudze urządzeń Xiaomi/Aqara. Znane marki urządzeń, które mają taki problem:Centralite, General Electric, Iris, Ledvance, OSRAM, Sylvania, SmartThings, Securifi.
 • Urządzenia bateryjne wybudzają się w stałych interwałach czasowych, aby odebrać wiadomości zaadresowane do niego. W trakcie procesu konfiguracji koordynator wysyła kilka zapytań do urządzenia celem zidentyfikowania producenta, modelu, wspieranych endpointów, klastrów i wykonania innych czynności konfiguracyjnych. W trakcie konfiguracji można ułatwić/przyspieszyć proces poprzez fizyczne wybudzanie urządzenia np. przez wciskanie przycisku na obudowie co 1 lub 2 sekundy.
 • Niektóre urządzenia odpytują o zaadresowane do nich wiadomości bardzo rzadko. Nawet co kilkadziesiąt minut. Po wysłaniu żądania usunięcia warto wybudzić urządzenie np. poprzez wciśnięcie przycisku na obudowie urządzenia lub wyzwolenie akcji, np. otworzenie door window sensora.

June 3, 2022   3889    Tutorials, Questions    
Total 4 Votes:
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments are closed.